НАПРАВЛЕНИЕ: СПОРТНИ и ФУТБОЛНИ ТЕРЕНИ
ПОЛИВНИ СИСТЕМИ ЗА СТАДИОНИ, ФУТБОЛНИ И СПОРТНИ ТЕРЕНИ
Инфраструктурата за атлетическите игри изисква специфично и подходящо оборудване, включително качествено поливане. Основният резултат от автоматизираната поливна система е буйната и здрава зелена трева.
Отделно от естетически съображения, поливането води до оптимални условия на игра. Бързите действия на съвременния футбол се дължат, както на бързината на играчите, така и на бързото движение на топката по терена, което отчасти се дължи на напояването.
Три причини за поливане на стадиони и терени с естествена трева.
- Здрава трева. Редовното и системно поливане насърчава растежа на корените в дълбочина, което води до по-добри условия на тревния килим и по-привлекателно на външен вид спортно съоръжение.
- Годна за игра трева. Здравата и устойчива трева е в състояние да издържи на тежките условия на чести игри и тренировки.
- Запазете го достъпен. Последователното поливане предотвратява проблемните места, които могат да изискват допълнителни грижи и поддръжка, което освобождава екипа ви и бюджета за други проекти.
Безопасността на играчите е важен фактор, който прави поливането задължително в съвременната игра. Според източник на УЕФА, «Седемдесет на сто от нараняванията на играчите се случват, когато теренът е сух. Затова от голяма полза за предотвратяване на травмите е поливната система на терена».
Каква е ролята на изкуствена трева при футболните терени?
Изкуствена трева е била използвана в продължение на няколко десетилетия. Въпреки това, първите варианти не са специално предназначени за приложение върху спортни терени и не бяха много успешни. Концепцията беше доразработена от производителите, които посветиха своите усилия да предоставят продукт, годен за спортни терени. Новото поколение изкуствена трева е направено от комбинация от влакна, които приличат на трева и са приложени към една основа, направена от комбинация от пясък и / или каучук. Тази нова техника е практически доказана и е довела до силно търсене на този продукт на европейския пазар. Има силна подкрепа от ФИФА и УЕФА, особено в районите, където климатичните условия пречат за правилното развитие на естествената трева. Изкуствена трева сега се счита за официална игрална повърхност на Международната футболна асоциация. Това влезе в сила от 1-ви юли 2004 г, което позволи занапред мачове да се играят на терени с естествено или изкуствено тревно покритие. ФИФА разработи понятие за качество, което обхваща стандартизиране на качеството на повърхностните с изкуствена трева и гарантирането безопасността на играчите. Само изкуствена трева, която е преминала успешно теста, може да носи етикета "ФИФА препоръчва".
Някои данни показват тази нова тенденция. В рамките на Европа, смята се, че има около 500 спортни терена с изкуствена трева. Великобритания, Германия и Франция имат най-голям брой от тях. Етикетът "ФИФА препоръчва" съществува от 3 години и през този период, повече от 80 инсталирани спортни терена по целия свят са акредитирани.
Изкуствената трева също има нужда от поливане
Фактът че, повърхността на спортния терен е изкуствена не означава, че вече не е необходимо за поливане на спортните терени. В действителност, поливането на терени с изкуствена трева предоставя някои предимства:
Три причини за поливане на стадиони и терени с изкуствена трева.
- Създава прохлада. В един горещ климат, поливането намалява температурата на тревната повърхност с 33 %, увеличава комфорта на играчите и намалява миризмата от рециклирана гума.
- Запазва настилката чиста. Редовното поливане възпрепятства развитието на бактерии, намалява възможността за инфекция при нараняване на играчите.
- Създава сигурност. Играчите предпочитат намокрена игрална повърхност, тъй като така тя става по-мека с намалено триене, което води до по-малки рани при охлузване и травми при игра.
Някои типични схеми на поливане на спортни терени. Типичните конфигурации посочени по-долу предлагат оптимално местоположение на разпръсквачите, като се взема предвид поливането и на двете зони игралната и около страничната линия на терена, така че да се получи оптимално водно разпределение.
Значението на ефективния проект за поливна система
Първата стъпка е изработването на качествен и ефективен проект за поливна система. Проектът е ключов фактор за успешното развитие на тревното покритие на спортния терен. Еднообразното приложение на водата върху тревната повърхност е задължително и се оценява с коефициент на еднообразие, които зависи от разпръсквачите, избраните дюзи и работното налягане на системата.
Проектиране на спортни и футболни терени & Чертежи
Създадена е база данни с проекти за автоматизирани поливни системи с продукти на Rain Bird. Чертежите са на разположение в два популярни формата: DWG за проектанти, общини и предприемачи и PDF за потребители за лесно гледане и печат.
Налични са проекти за: бейзбол, футбол, тенис, ръгби, малки спортни терени, конни манежи, хокей на трева и др.
Фокусиране върху поливното оборудване
Спортните терени с естествена трева се нуждаят от адекватна поливна техника, която отчита както качеството на поливане, така и безопасността на играчите. Според правилата на /F.F.F./, за да бъде разрешено инсталиране на разпръсквачи в игралната зона на терена, разпръсквачите трябва да имат малки видими размери на главите диаметър (под 60 мм) и да бъдат оборудвани с гумена капачка или шапка от изкуствена трева. Разпръсквачите инсталирани по периферията на терена могат да бъдат с диаметър до 60 мм и да са комплектовани с изкуствено тревно покритие. Препоръчително при подбора на разпръсквачи за спортни терени е да се ползват по-големи и здрави ротори, които могат да издържат теглото на машините за поддръжка на тревата. Някои модели ротори са снабдени с функции против вандализъм, като функцията "memory arc", която позволява на разпръсквача да се върне към първоначалния си сектор на поливане, в случай, че принудително е завъртян.За допълнителна сигурност и да се избегне вандализма, някои ротори са със стебло от неръждаема стомана. Също така е възможно да се използват разпръсквачи с далечен обхват на действие (разпръсквачи тип пушка) извън очертанията на терена за да се избегне позиционирането на разпръсквачи в зоната на игралното поле. Предлагат се шахти за клапани с капак с покритие от изкуствена трева.